SQL Server Database Diagram Hatası

Microsoft SQL Server üzerinde bir veritabanını attach ettiğimizde veya yeni bir veritabanını SQL Server’a dahil ettiğimizde veritabanı üzerinde database diagram açılamaması gibi bir durum ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumun sebebi ilgili database için henüz bir owner yani veritabanı sahibi belirtilmemiş olmasıdır. Database diagram‘ı kullanmak istediğimiz veritabanına bir owner atayarak bu sorunu çözebiliriz. Aşağıda şekiller üzerinde bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğini adımlar halinde aktarıyor olacağım;

Öncelikle attach ettiğim AdventureWorks2008R2 veritabanı altında Database Diagrams üzerinde sağ tıklayrak New Database Diagrams sekmesine tıklıyoruz.

newddd

Bu işlemin ardından aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşıyor olacağız.

hata1

Görüldüğü gibi bu uyarı penceresinde AdventureWorks2008R2 veritabanı için bir owner atamamız gerektiği belirtiliyor. Şimdi adım adım veritabanına owner atamasını yapalım. İlk önce ilgili database (AdventureWorks2008R2) üzerinde sağ tıklayark Properties sekmesine tıklıyoruz. Burada database özelliklerini düzenleyebileceğimiz bir arayüz karşımıza çıkıyor olacaktır. Sol taraftaki ana sekmelerden Files bölümüne tıklıyoruz.

prop1

Şekilde de görüldüğü üzere database için Owner kısmı boş gözüküyor. Eğer bildiğimiz bir kullanıcı varsa Owner kısmına bu kullanıcıyı direkt olarak ekleyebilirsiniz. Eklemek istediğiniz kullanıcıların listesini görmek ve seçmek istiyorsanız Owner kısmının en sağ tarafında bulunan üç nokta (…) butonuna tıklayabilirsiniz.

browse1Bu durumda yeni açılan pencerede sağ tarafta bulunan Browse butonuna tıklayarak sistemdeki kullanıcıların (login) listesi karşımıza gelecektir.

selected1

Karşımıza çıkan loginlerden database owner yapmak istediğimiz kullanıcının başındaki checkbox ı işaretliyoruz ve OK ile işlemi bitiriyoruz.

selected2

Seçmiş olduğumuz kullanıcı database owner olarak atanmış oluyor ve artık database properties bölümünde Owner kısmının karşısında seçilen login gözüküyor olacaktır.

selected3

En son olarak OK butonuna tıklayarak ilgili veritabanının sahibini (owner) belirlemiş oluyoruz. Artık AdventureWorks2008R2 veritabanı için Database Diagram‘ı çalıştırabiliriz.

DBDiagram1

Görüldüğü gibi database diagram sorunsuz bir şekilde kullanılabilir duruma gelmiş bulunuyor. Artık diagram üzerinden tablolar eklenip çıkartılarak aralarındaki ilişkiler incelenebilir.

Soru, görüş ve önerilerinizi, yorumlarınızı eklerseniz çok memnun olurum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar: Abdullah ALTINTAŞ

SQL Server Database Diagram Hatası” üzerine 2 düşünce

  1. Merhaba hocam diagramları nasıl kaydediyoruz.Yani her açtığımda daha önceden oluşturduğum 1-1 ilişkiler felan hep kayboluyor.Nasıl çözeriz yardım ederseniz sevinirim.

    • Merhabalar,

      Diagram oluşturduğunuzda yaptığınız diagramı kaydetmek istiyorsanız ctrl+s ile diagramı kaydedebilirsiniz….

Yorum Yaz