SQL Server Database Attach ve Detach Etme (Veritabanı Ekleme ve Çıkarma)

Microsoft SQL Server kullanarak veritabanlarının oluşturulması ve yönetimini kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Pratikte SQL Server kullanılarak yeni veritabanı oluşturulması ve bu veritabanı üzerinden işlemlerin yapılması kadar, daha önceden oluşturulmuş, içerisinde nesneleri barındıran hazır bir veritabanını SQL Server yönetimine dahil etmek de büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu makalemizde daha önceden kendi local makinemizde veya başka bir makinede oluşturulmuş, içerisinde table, stored procedure, trigger, function, view vs. gibi database nesnelerini barındırabilen hazır bir veritabanını SQL Server instance ımızın kullanımına nasıl dahil edebileceğimizi ve artık kullanımını SQL Server instance ımızdan çıkarmak istediğimiz bir database i nasıl çıkarabileceğimizi inceleyeceğiz.

Öncelikle SQL Server yönetimine dahil etmek istediğimiz veritabanına ait Data (.mdf) ve varsa Log (.ldf) dosyalarını kopyalayalım.

AdvFiles

Örneğimizde AdventureWorks2012 database ine ait AdventureWorks2012.mdf ve AdventureWorks2012.ldf dosyalarını kopyaladık ve SQL Server a iat DATA dosyalarının tutulduğu,

C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA klasörü altına yapıştırıyoruz.

DBPath

Bu işlemin ardından SQL Server Management Studio aracını açarak ilgili instance ımıza bağlanalım. Ardından sol tarafta bulunan Object Explorer bölümündeki Databases sekmesinin üzerinde sağ tıklayalım. Karşımıza çıkan menüden Attach bölümüne tıklayalım.

Screenshot (8)

Karşımıza gelecek olan Attach Database ekranında Add butonuna tıklayalım.

Attach1

Az önce dosyalarını yapıştırdığımız AdventureWorks2012 veritabanını seçelim ve OK diyelim.

Attach2

Bu işlemin ardından varsa log dosyasını SQL Server data dosyasına dahil edecektir, log dosyası yok ise SQL Server yeni bir log dosyası oluşturacaktır. OK diyerek ekranda işimiz bittiğinde SQL Server yönetimine AdventureWorks2012 database inin dahil edildiğini görebilirsiniz.

Screenshot (9)

Son olarak SQL Server yönetiminde olan bir database in server kontrolünden nasıl çıkartılacağına bakalım. Bu işlem için SQL Server yönetiminden ayırmak istediğimiz veritabanının üzerinde sağ tıklayarak Tasks –> Detach bölümüne tıklıyoruz.

Screenshot (10)

Karşımıza gelen Detach Database ekranında Ok diyerek veritabanını SQL Server yönetiminden çıkartabiliyoruz.

Detach

Görüldüğü gibi Database Attach ve Detach işlemleri oldukça kolay bir şekilde grafik arayüz üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Konu ile ilgili olarak varsa görüş, öneri ve yorumlarınızı ekleyebilirseniz çok memnun olurum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazar: Abdullah ALTINTAŞ

SQL Server Database Attach ve Detach Etme (Veritabanı Ekleme ve Çıkarma)” üzerine 8 düşünce

 1. Abdullah Bey, MAnagement Studio olmadan nasıl yapılır biliyorsanız paylaşır mısınız? Aşağıdaki kodla başaramadım:

  USE [master]
  GO
  CREATE DATABASE [Satislar] ON
  ( FILENAME = N’C:Program FilesMicrosoft SQL ServerMSSQL11.SQLEXPRESSMSSQLDATA.mdf’ ),
  ( FILENAME = N’C:Program FilesMicrosoft SQL ServerMSSQL11.SQLEXPRESSMSSQLDATA.ldf’ )
  FOR ATTACH ;
  GO

  • Merhabalar,
   Öncelikle yorumunuzu yeni gördüm kusura bakmayın ancak cevap yazabiliyorum. Sorun devam ediyorsa hatanın metnini paylaşır mısınız? Yardımcı olalım. Yetki nedeniyle yapamıyor olabilirsiniz.

 2. Merhaba elimde .sql uzantılı kuzey yeli adında bir veri tabanı dosyayı var ve bu dosyayı management studio ile çalıştırmak istiyorum dosyayı aktarıp çalıştırdığımda hata alıyorum. Bu dosyayı .bak uzantısı şeklinde dönüstürebilirmiyim ya da nasıl açarım

  • Merhabalar,
   .sql uzantılı dosyalar için veritabanı içinde çalıştırılmak üzere yazılan script kodları yer alır. Eğer yazılan script kodları içinde bir hata yoksa bu kodlar adım adım çalıştırılırlar. Bahsettiğiniz .bak uzantılı dosyalar ise veritabanının yedeğini tutarlar. Elinizde sql scripti varsa bunu direkt olarak bak uzantılı dosyaya maalesef çeviremezsiniz. Çıkan hata mesajını bana mail olarak gönderebilirseniz (ekran görüntüsü ile) yardımcı olmaya çalışırım. [email protected]

Yorum Yaz