Microsoft Yaz Okulu (Açık Akademi) Stream Analytics Sunumu

Her yıl Microsoft tarafından düzenlenen ve sadece belirli üniversitelerden seçilen öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen Microsoft Yaz Okulu bu yıl da tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz hafta Koray Kocabaş’ın Big Data alanındaki sunum gününde ben de yaklaşık 1.5 saat süren bir sunumla katılımcılara Azure Stream Analytics ve Azure Events Hub servisleri ile ilgili bilgi aktarma şansı yakaladım.

Sunum sırasında günümüz teknolojileri ve datanın büyüme ivmesini göz önüne alarak klasik iş zekası süreçlerinin nerelerde yetersiz kaldığını, stream olarak akan büyük miktarda verinin elde edilmesi, analiz edilmesi ve anlık olarak raporlanması için sunulan custom çözümler ve bunlara ilave olarak sunulan Microsoft Azure Events Hub ve Stream Analytics servisleri aktarıldı. Aynı zamanda anlık akan verinin raporlanması için yine Microsoft Power BI ürünü ile neler yapılabileceği birer demo ile katılımcılara gösterildi.

Sunumum boyunca ilgi duyan, sorular soran ve bu alana yönelmek isteyen bir çok katılımcı gördüm. Hepsine ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca bu etkinliğin düzenlenmesinde büyük rol alan Microsoft Türkiye ofisi ekibine ve beni sunumuna davet eden değerli hocam ve arkadaşım Koray Kocabaş’a çok teşekkür ederim. Bundan sonraki etkinliklerde de yine birlikte olmak dileğiyle…

Yorum Yaz