Microsoft Azure Stream Analytics Servisinin Konfigürasyonu ve Ölçeklendirilmesi

Microsoft Azure Stream Analytics servisi kullanılarak gerçek zamanlı click stream verisinin analizi ve raporlanması ile ilgili çözümler en etkin bir şekilde geliştirilebilmektedir. Bunun yanında uygulamadan gelen verilerin boyutu gibi bilgileri gözlemlemek için Stream Analytics servisinde bulunan Dashborad ekranı kullanılabilmektedir. Bu ekranda uygulamadan gelen veriler Dashborad’a yansımaktadır.

stream analytics dashboard

Aynı zamanda Stream Analytics job’ı ile ilgili bilgi edinmek ve monitörlemek için de yine Stream Analytics bizlere Monitor ekranı sunmaktadır. Bu ekrandan kullanılan kaynaklar, hatalar, input ve output event bilgileri izlenebilmektedir.

stream analytics monitor

Stream Analytics servisi maliyet açısından da oldukça uygun bir servistir. Bu servisi kullanırken ödeyeceğiniz ücret miktarını iki ölçüt belirlemektedir. Bunlardan birisi input olarak alınan veri büyüklüğü, diğeri de gelen stream veriyi analiz etmek için kullanılan Streaming Unit birim değeridir. Streaming Unit değeri bu işlemleri gerçekleştirebilmek için kullanılan CPU, RAM, IO gibi işlemleri temsil eden bir değerdir ve bu değer ne kadar arttırılırsa analiz işlemi de o kadar hızlı yapılabilecektir. Tabi atanan Streaming Unit değeri arttıkça ödenen ücret de artacaktır. Streaming Unit değeri Azure portal üzerinde yer alan Scale tabından rahat bir şekilde değiştirilebilmektedir. Buradan sisteme yoğun bir veri akışı olan zamanlarda ihtiyacı karşılamak için Streaming Unit değerini arttırmak, ihtiyaç azaldığında maliyet açısından avantaj sağlamak için Streamin Unit değerinin azaltılmasını sağlamak mümkündür.

stream analytics olceklendirme

Bu şekilde ölçeklenebilir bir analiz sistemini kullanmak mümkün olabilmektedir. Azure portal üzerinde bulunan Stream Analytics servisi için kullanılabilen diğer bir seçenek de Configure tabıdır. Bu alanda stream olarak gelen olayların sıralamasıyla ilgili ayarlar, dil seçeneği ayarları ve log bilgileri için kullanılacak olan storage ayarı gibi bilgiler ayarlanabilmektedir.

StreamAnalytics20

Microsoft Azure servislerinden ele aldığımız Event Hubs ve Stream Analytics çözümlerini aktardığımız yazı dizisi burada tamamlanıyor. Tabi ki yenilikler geldikçe yeni yazılar yazmaya ve siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edip Türkçe kaynak sayısını arttırmaya devam edeceğiz.

Bir sonraki yazımızda şimdiye kadar seri boyunca ele aldığımız yazıları toplu bir şekilde size linkleriyle birlikte sunacağız. Böylece uçtan uca stream verisinin gerçek zamanlı olarak analiz edilmesine tek bir kaynaktan erişebileceksiniz. Umarım faydalı olur.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Yazar: Abdullah ALTINTAŞ

Yorum Yaz