Microsoft Azure ile İş Zekası (Business Intelligence) Çözümleri

Günümüzde verinin yönetimi ve depolanması, gittikçe artan bir hızla bulut platformlara doğru kayıyor. Firmalar datalarını bulut platformlarına taşıyarak uygulamalarının bulut çözümleri üzerinde çalışmasını tercih ediyorlar. İster Disaster Recovery senaryoları için, ister High Availability çözümleri için, isterse de uygulamaların kullanacağı OLTP sistemler için bulut sistemleri tercih edilebiliyor. Bununla beraber şirketlerde aktif olarak kullanılan ve doğru iş kararlarının alınmasına yardımcı olan İş Zekası uygulamalarının da bulut platformuna taşınması gündeme gelmeye başlıyor. İş Zekası uygulamalarının bulut platformuna taşınması ve oradan yönetilmesi, sistemlerin oluşturulması aşamasında ne kadar maliyet oluşturacağının ölçeklenebilir olması, raporların ve dashboardların dağıtık olarak bulut platformu üzerinden sunulabilmesi, İş Zekası uygulamalarının da yedeklenebilir ve yüksek erişilebilir olmasını bize sunuyor.

Microsoft Azure (eski adıyla Windows Azure) da bu gibi bulut sistemlerinin oluşturulması için en çok tercih edilen bulut platformlarının başında geliyor. Oluşturulan çözümlerin ölçeklenebilir olması, kullanıldığı kadar ücret ödenmesi, donanımsal olarak bütün gereksinimlerin Microsoft tarafından karşılanması ve bizlere sadece yönetsel olarak yapılması gereken işlemlerin bırakılması, Microsft Azure platformunun tercih edilebilir olmasını sağlıyor.

Microsoft Azure platformu üzerinde İş Zekası (Business Intelligence) uygulamalarının geliştirilmesi, Azure Virtual Machine (Azure VM) sanal makineleri ile yapılabiliyor. Azure VM üzerinde SQL Server özelliklerini ve servislerini kullanarak Business Intelligence çözümleri üretilebiliyor. SQL Server Analysis Services (SSAS) , SQL Server Reporting Services (SSRS) ve SQL Server Integration Services (SSIS) kullanılarak veri aktarımı gerçekleştirilebiliyor, Multidimensional Cube oluşturulabiliyor ve raporlar oluşturularak yayınlanabiliyor.

Genel olarak Microsoft Azure portalı üzerinde bu servslerin configure edilmesi, endpointlerin oluşturulması, localden Azure iş zekası uygulamalarına bağlanılması gibi konuları aktardığım videoya aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

İyi seyirler dilerim.

Abdullah ALTINTAŞ

 

 

Yorum Yaz