64 bit Windows İşletim Sistemlerine Oracle 11g Database XE Kurulumu Hatasının Çözümü

Oracle 11g Database Express Edition (XE) kurulumu için, Oracle sitesinden kurulum dosyasını indirmek istediğinizde, Windows işletim sistemleri üzerinde sadece 32-bit işletim sistemleri için kurulumun desteklendiği ve Windows 64-bit sistemlerde desteklenmediği yazısını görebilirsiniz. Peki 64-bit Windows işletim sistemi kurulu olan kullanıcılar bu durumda ne yapmalı? Bu makalemizde sizlere bu işlemin nasıl gerçekleştirilebileceğini aktarıyor olacağım.

  • Öncelikle Oracle 11g Database XE kurulum dosyasını Oracle sitesi üzerinden indiriyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. Eğer işletim sisteminiz 64-bit ise, kurulum devam ederken,

“The installer is unable to instantiate the file C:\Users\ … … \KEY_XE.reg. This file does not appear to exist.”

gibi bir hata ile karşılaşacaksınız. Bu hata mesajı karşınıza çıktığında, hata mesajı kutusunu kapatmadan, Başlat menüsü arama kutusuna regedit yazıp registry editörünü açıyoruz.

  • Sol taraftaki menüden “HKEY_CLASSES_ROOT/Installer/Products/266B7A….. /SourceList/Media” kısmına geliyoruz. Karşımıza aşağıdakine benzer bir görüntü çıkacaktır.

RegeditEski

  • Sağ tarafta bulunan “1”  bölümü üzerine sağ tıklayarak Modify seçeneğini seçiyoruz.
  • Hata mesajı aldığımız ekrandaki dosyanın yolunu kopyalayıp, sonundaki KEY_XE.reg kısmı olmayacak şekilde, modify ettiğimiz değer bölümündeki Disk1;1 yazan kısım ile değiştiriyoruz.
  • KEY_XE.reg çıkartıldıktan sonra dosya yolu;   C:\Users\Domain Adı\AppData\Local\Temp\{rakanmlar ve karakterler}\     gibi olmalıdır.
  • Gerekli değişikliği yaptığınızda registry ekranında aşağıdakine benzer bir ekran ile karşılaşmanız gerekmektedir.

RegeditYeni

  • Ardından registry ekranını kapatıp Oracle 11g XE Database kurulumu sırasında aldığınız hata mesajına OK diyerek kapatabilirsiniz. Eğer tekrar hata veriyorsa bir kez daha OK butonuna tıklandığında hata mesajı kapanıp kuruluma devam edilecektir.
  • Kurulum tamamlandığında herhangi bir client tool ile Oracle Database 11g XE (Express Edition) veritabanına bağlanabilir ve yapmak istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Yazı hakkındaki görüş ve önerilerinizi bana iletebilirsiniz. Bir başka makalede görüşmek üzere…

Yazar: Abdullah ALTINTAŞ

Yorum Yaz